Tražilica raniKLIK oblikovana je u okviru projekta »Izjednači« koji je u 2015. godini proveden u partnerstvu Hrvatske udruge za ranu intervenciju u djetinjstvu i UNICEF-a. Projektom se nastojalo unaprijediti usluge za djecu rane dobi s teškoćama u razvoju ili razvojnim rizicima i osigurati pristup informacijama u županijama s najmanjim brojem socijalnih usluga. I djeca s teškoćama u razvoju su prije svega djeca - osim dodatne podrške trebaju sve što i ostala djeca, a to im osigurava rana intervencija u djetinjstvu.
Hrvatska udruga za ranu intervenciju u djetinjstvu (HURID) promiče koncept rane intervencije od 2009. godine kada je uspostavljena mrežna stranica »E-Informacijski i referalni centar za ranu intervenciju u djetinjstvu« (E-centar) - www.ranaintervencija.org također u partnerstvu s UNICEF-om.
Tražilica se dalje razvijala uz potporu Grada Zagreba, čime je osigurano proširenje interaktivnosti koje omogućava izravnu i brzu interakciju roditelja sa stručnjacima, drugim roditeljima ili između stručnjaka. Trenutno puna funkcionalnost nije postignuta jer sustav podrške nije istražen u dovoljnoj mjeri te je potrebno unijeti nove i ažurirati postojeće podatke.
Potpuno stavljanje tražilice raniKLIK u funkciju za Grad Zagreb i Brodsko-posavsku županiju osigurat će se provedbom projekta „Doprinos boljitku rane intervencije putem društveno korisnog učenja u Gradu Zagrebu i Brodsko-posavskoj županiji – DOBRO“ (UP.04.2.1.02.0078) kojeg Hrvatska udruga za ranu intervenciju u djetinjstvu od 19. ožujka 2018. do 19. rujna 2019. provodi u partnerstvu s Edukacijsko-rehabilitacijskim fakultetom Sveučilišta u Zagrebu i Fakultetom za odgojne i obrazovne znanosti Sveučilišta J.J. Strossmayera u Osijeku. Projekt sufinanciraju Europska unija iz Europskog socijalnog fonda i Ured za udruge Vlade Republike Hrvatske.
Svrha provedbe projekta je pridonijeti javnoj dostupnosti podataka o pružateljima usluga u ranoj intervenciji, osnaživanju organizacija civilnog društva i povećanju kvalitete obrazovanja za intersektorsko područje rane intervencije putem društveno korisnog učenja.
Društvena potreba koju je definirala Hrvatska udruga za ranu intervenciju u djetinjstvu (HURID) je nepostojanje sveobuhvatne baze podataka o pružateljima usluga za djecu rane dobi s teškoćama u razvoju i razvojnim rizicima kako bi roditelji lakše pronalazili informacije o uslugama, a stručnjaci se mogli povezati. Prepoznata je potreba da se istraži sustav podrške i projektom DOBRO će se to učiniti za Grad Zagreb i Brodsko-posavsku županiju u kojima djeluju fakulteti partneri (Edukacijsko-rehabilitacijski fakultet u Zagrebu i Fakultet za odgojne i obrazovne znanosti Sveučilišta J. J. Strossmayera u Osijeku, dislocirani studij na preddiplomskoj i diplomskoj razini za rani i predškolski odgoj u Slavonskom Brodu). Podaci do kojih će se doći istraživačkim projektima studenata unijet će se u tražilicu www.raniKLIK.hr. Budući da tražilica, osim baze podataka, daje mogućnost i zatvorenog foruma, na taj će način i stručnjaci dobiti alat za međusobno povezivanje.
Na stranici raniKLIK.hr nalaze se podaci o pružateljima usluga u Hrvatskoj te je ujedno omogućeno ocjenjivanje samih usluga, ali i tražilice te davanje komentara. Cilj stranice je povezati stručnjake svih sustava kako bi osigurali timski pristup svojim korisnicima. S obzirom da tražilica pruža uvid u usluge koje se pružaju u različitim sektorima, može poslužiti kao vrijedan izvor za planiranje podrške djetetu s teškoćama rane dobi i njegovoj obitelji na lokalnoj i regionalnoj razini.
Više o projektu DOBRO saznajte na: http://hurid.hr/projekt-dobro/ i na Facebook stranici: DOBRO